Private Label Program

Introducing our new private label program for retailers who are looking for additional ways to make your shop stand out from all the rest.  Choose from any of our eight recipes and sixteen varieties of our bulk treats and put them in the bag of your choice, with your logo and store information.  You pick the recipe, the bag size, the amount of treats, and you can even create your own product name!

By using our cost estimate worksheet (and following the four steps below) you can estimate and manipulate your per unit cost until you find the size(s) and flavor(s) of the treats you would like to put your logo on.  For additional information and a printable cost estimate worksheet, download the private label program file below. 

2023-Paws-Gourmet-Bakery-Private-Label-Program.pdf

 #1 - Pick your recipe (16 varieties to choose from)

    Healthy Grains - $0.40 per ounce
    Cinnamon Carob (Bursts or Training Treats)
    Grr-Nola (Hearts or Training Treats)
    Pizza (Circles or Training Treats)
    Pumpkin Spice (Bones or Training Treats)

     Grain Free - $0.55 per ounce
     Banana Nut (Bones or Training Treats)
     Cheese (Wheels or Training Treats)
     Liverdoodles (Biscuits or Training Treats)
     Pot Pie (Hearts or Training Treats)

#2 - Select your package type, color, and size –
download Attachment 1 (below) for detailed images, sizes, and descriptions of available packaging.  All packages are stand up pouches with zipper closures, hang tag holes, and are guaranteed food safe by the FDA. 

PGB-2023-Private-Label-Program---Attachment-1.pdf

#3 - Select your label from “Stock” options or create a custom design with our professional graphic design partner.

       Stock label setup fee: $50 (up to 3 design revisions).

       Professional custom label design fee: $200 (up to 6 design revisions).
       Professional label print pricing determined by size / shape / complexity / quantity ordered.

#4 - Compute the per unit cost

       Product cost: 0.40 or 0.55 per ounce x _____ number of ounces = $________

       + Package cost: $_______

      + Label cost: $_______ (front) + $_______ (back)

      = Per Unit Cost: $______

For Example: 5 ounces of Pizza Circles in a Small Color Back Pouch with White Oval Labels would cost only $3.70 per unit.

Initial minimum order quantity: 12 units (per recipe / label design). No reorder minimums!

For additional information or to start your private label journey, contact us via phone (866-231-7297) or email (sales@pawsgourmetbakery.com).